Преподаватели
София Ангелова
Завършила съм две специалности в ТУ – София: “Автоматика и информатика” във Факултета за френско обучение по електроинженерство като магистър инженер и „Инженерен дизайн” като бакалавър инженер-дизайнер. Експерт в ТК 59, технически комитет “Ергономия” към Български институт за стандартизация. Интересите ми са в областта на ергономията, софтуерната ергономия, взаимодействието човек-продукт, предаването на емоции чрез продукти на дизайна, представянето и възприемането на визуална информация.
Дисциплини
Въведение в дизайна
Ергономия
Ергономично проектиране
Софтуерна ергономия
Проектиране на потребителски интерфейси
Дизайн на жизнена среда
Линкове
Ангелова, С., Нови перспективи в ергономията, Издателство „Авангард Прима“, София, 2021, ISBN 978-619-239-626-8
Ергономия, БДС Компас, издание на Българския институт за стандартизация, ISSN 1314-3611, Брой 1, ян./фев. 2013, стр. 10-13
Сериозното присъствие на ергономията сред преподаваните дисциплини е почти единствено по рода си. Важно е да се отбележи, че катедра „Инженерен дизайн ” е приемник на една от малкото лаборатории по ергономия в България.
Естествено трябва да бъдат креативни и да не ги мързи, което ще рече, че трябва да имат истинска мотивация да се занимават с дизайн, което пък от своя страна значи, че няма място за рутина и трябва да бъдат готови да превключват между различни задачи. По принцип ми харесва все по-масово налагащото се схващане за дизайна като „за поле, в което се решават проблеми, каквото е проектирането на конкретен продукт, така и създаването на концепции за идентичност и стил на по-абстрактно ниво”.
По-конкретно – много се радвам, когато студентите ми успяват да направят добри ергономични анализи и експерименти.
“Mъдър е не онзи, който знае всичко, а който знае необходимото” – Есхил
В същото време всяка година се появяват усмихнати, любопитни и търсещи хора, за които си заслужава цялата работа. :) От тези студенти, понеже с тях се получава комуникация, и аз научавам много, както фактологично, така за начина на мислене, интересите, модата на поколенията след моето.
Бих намалила приема на студенти годишно на брой, съответстващ на реалните нужди на трудовия пазар. Задължително бих въвела входно интервю или изпит с писмено есе, чрез които да се отчете нивото на грамотност и мотивираност на кандидатите. След това бих работила заедно със студентите по повече реални проекти, по задания на фирми, или съвместно с други образователни или научни институции.
Препоръчана литература
1. Baggini, J., How the World Thinks: A Global History of Philosophy, Granta Books, 2018
2. Rosling, H., A.&O. Rosling, Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World and Why Things Are Better Than You Think, Flatiron Books, 2018
3. Johnson, S., Where Good Ideas Come From: The Natural History of Innovation , Riverhead Books, 2011
4. Norman, D., The Design of everyday things, Basic Book, 1998
5. Preece, J., Y. Rogers, H. Sharp, D. Benyon, S. Holland and T. Carey. Human-Computer Interaction, Harlow, England: Addison-Wesley (Reading, MA: Addison-Wesley), 1994
6. Rheingold, H., Tools for Thought, MIT Press, 2000