Преподаватели
Емилия Очкова
Завършила съм ССХУПИ “Проф. Венко Колев“ (керамика) гр. Троян, магистър по керамика от НХА „Николай Павлович“ в класа на проф. Божидар Бончев.
Водещи за мен са процесът и експериментът при работа, връзката на дизайна с изкуството. Разглеждам теми свързани с колажа, смесването на материали и техники, общи принципи на формообразуване. Стремя се към свобода и креативност при изказа.
Странични мои занимания са фотографията и поезията.
Пътят… по-важен от целта!
Дисциплини
Формоизграждане
Формени категории
…
Представяне на проекта Дъждовна геометрия на Емилия Очкова-Димитрова в мартенския брой на списание “Жената днес” (брой 03, 2016, стр. 30)
Представете накратко специалност ИД. Какво и защо се изучава?
В специалността се изучават технически, художествени и хуманитарни дисциплини. Застъпени са три основни направления: промишлен, графичен и моден дизайн. Има възможност за разработване на теми в дизайна на транспортни средства, пространственото оформление, дизайна на опаковки и рекламни продукти, уеб дизайн, мебели и др.
За кого е предназначена тази специалност и за кого не е подходяща?
Подходяща е за хора, които биха искали да създават, творят, конструират. Интересуващи се от света около себе си, любопитни, креативни, широко скроени. Готови да се нагърбят с решаването на проблеми. Готови да търсят отговори и да експериментират.
Не е подходяща за хора нямащи отношение към естетиката, стила, визията, конструирането, както и към рисуването и логиката.
Не е подходяща за хора нямащи отношение към естетиката, стила, визията, конструирането, както и към рисуването и логиката.
Какви знания и умения са необходими на студентите, за да преминат през годините на обучение и да завършат успешно?
Преди всичко е необходима лична мотивация, ясни цели, упоритост, трудолюбие. Всички тези качества са необходими, за да се развият заложбите и таланта, който студента притежава. :) А е нужно да имат усет към форма, цвят, конструкция, логическо и абстрактно мислене.
Какви знания и умения ще получат бъдещите инженер-дизайнери от специалност ИД?
Ще получат специализирани познания за дизайна. Като история, теория и практика. Ще развият творческото си мислене. Умения за работа в екип, както и професионални умения в избраното от бъдещите инженер-дизайнери направление.
Какви са възможностите за реализация на студентите по специалността след получаването на диплома от ИД?
За жалост реализацията е трудна на нашия пазар, но подготовката която получават нашите студенти е широка и им дава шансове в редица области на дизайна.
Кое е най-важното, на което се стремите да научите Вашите студенти?
На креативност, широта на възгледите и абстрактно мислене.
През годините, Вашите възпитаници успяха ли да Ви изненадат? Или и те да Ви научат на нещо?
Разбира се. Процесът на обучение е двустранен. Непрекъснато се изненадвам от студентите, те ме провокират с отношение, възгледи, различни гледни точки. В стремежа си да отговоря на техните въпроси по най-добрия начин, аз разширявам своите умения и се стремя да им бъда максимално полезна.
Какво бихте подобрили в специалност ИД и как?
Основно материалната база и специализираните ателиета.
Какво бихте пожелали на бъдещите и настоящите студенти в ИД?
Да не губят ентусиазма и вярата си, че и в България е възможно да се прави добър дизайн. Да бъдат именно те хората, които ще изградят една по-добра среда за себе си и обществото.