Вече седем поредни години катедра “Инженерен дизайн”, Технически университет – София е домакин на „Съвременни технологии в културно-историческото наследство” – конференция с международно участие, финансирана от НИС на ТУ-София. За пръв път конференцията се провежда през септември 2013 г., в рамките на Дни на науката в ТУ-София и като част от международния научно-изследователски и образователен проект „Изкуство и жизнена среда“.
Резюмета от конференцията
Резюмета от КИН 2020
Резюмета от КИН 2019
Резюмета от КИН 2018
Резюмета от КИН 2017
Резюмета от КИН 2016
Резюмета от КИН 2015
Резюмета от КИН 2014
Резюмета от КИН 2013
Ръководители на проекта
проф. д-р Мария Евтимова, за проекта от страна на ТУ – София
д-р Ралица Гелева, изкуствовед от БАН, за проекта „Изкуство и жизнена среда”
Тематичните области на конференцията са пет: І. Съвременни проблеми и проучвания на културно-историческото наследство; ІІ. Методики за прилагане на техническите иновации и техническите средства при популяризиране на културно-историческото наследство; ІІІ. Изграждане на съвременна музейна среда и възможности за създаване на интерaктивни експозиции; ІV. Съвременни комуникационни средства за възпроизвеждане и пренос на данни; V. Механизми за адаптивно управление на информационни потоци.
През 2013г. изнесените доклади са 16, представените постери – 4, участниците – общо 20 от УАСГ, НХА, ЛТУ, ТУ и БАН, Университета в Ниш, Република Сърбия и Университета на Саламанка, Испания. Пленарните доклади са изнесени от доц. Мирослав Денчев, ТУ – София и проф. Матилде Мартинес, Университет на Саламанка, Испания. Поздравления към участниците в конференцията от страна на ТУ-София поднасят проф. дтн инж. Веско Панов, зам.- ректор по академичен състав и координация и доц. д-р Валери Стоилов, зам. – ръководител ИР – НИС.
Избрани моменти от конференцията
Съпътстващата културна програма включва три изложби: ”Курт Шиндлер” с избрани фотоси от Матилде Оларте Мартинес, Университет на Саламанка, Испания, в блок 3 на ТУ-София; “Българско наследство”, експозиция на традиционни български артефакти и “Цветни послеписи”, живопис на художничката Светла Христова в столичната галерия “Артур”.
„Цветни послеписи” на Светла Христова в галерия „Артур”
Светла Христова намира неповторимата връзка между изследователството, духовното съпреживяване и художествената интерпретация на обекти и културни реалности. Като член в екипа по проекта „Изкуство и жизнена среда”, след пътуващ пленер и семинар „Цветовете на Венеция” през есента на 2012, Светла Христова претворява натрупани впечатления, събрани материали и заснети кадри в серията картини, представени за пръв път в изложбата „Цветни послеписи”.